MATERIAŁY

W Hegg do szycia garniturów używamy, włoskich, angielskich i francuskich szlachetnych odmian wełen oraz kaszmirów. Są to materiały wysokiej jakości, miękkie w dotyku i doskonale układające sie na ciele. W zależności od częstotliwości i sposobu użytkowania, doradzamy Klientom taki materiał, który sprawdzi się najlepiej w każdej sytuacji i będzie odpowiadał stylowi życia i pracy właściciela garnituru. Garnitury i marynarki szyjemy m.in. z tkanin Holland&Sherry, Scabal, Dormeuil, Carlo Barbera, Marciano, Vitale Barberis Canonico, Loro Piana.

Wełna merino

Uznawana za najlepszą odmianę wełny owczej. Owce merino przybyły do Europy w XII wieku z Azji, a obecnie ich najliczniejsze grupy hodowane są w Australii i Argentynie. Grubość 1 włókna tej wełny waha się w od 13 do 20 mikronów, czyniąc ją doskonałym składnikiem luksusowych materiałów garniturowych i płaszczowych. Występuje jako dodatek do kaszmiru, dzięki czemu tkanina jest trwalsza, nie tracąc nic ze swej delikatności.

Kaszmir

Najbardziej miękka i luksusowa odmiana wełny, pochodząca od kóz kaszmirskich. Luksusowego charakteru nadają jej bardzo cienkie włókna o grubości 12-16 mikronów (dla porównania włos ludzki ma grubość ok. 70 mikronów), gwarantujące wyjątkową puszystość i delikatność ubrań z niej wykonanych. Kaszmir, często łączony z wełną i innymi tkaninami, jest obok vicunii najdroższym naturalnym materiałem na świecie.

Wełna z domieszką
Wełna z małym dodatkiem microfibry. Wbrew powszechnej opinii na temat sztucznych dodatków, materiał taki jest dobrym wyborem dla osób użytkujących garnitury intensywnie. Jego zalety to cienka struktura i duża wytrzymałość na niekorzystne warunki, uszkodzenia i prania chemiczne. 15%-owy dodatek microfibry wzmacnia kilkukrotnie ten materiał, nie wpływając zarazem na jego właściwości ‚oddychające’ co zapewnia wysoki komfort użytowania.

Jak wybrać materiał na garnitur?

Ilość dostępnych materiałów garniturowych jest ogromna. Klienci, którzy planują uszyć na miarę garnitur lub marynarkę, powinni – poza rodzajami tkanin - rozróżniać oznaczenia, które stosują producenci.

Podstawowym oznaczeniem, które wiele mówi o danej tkaninie, są tzw. Numery Super S. Często możemy zauważyć na metkach garniturowych informację np. Super 120’s, Super 140’s itp. Co to oznacza w praktyce?

Wyjaśnić to możemy na przykładzie Super 120’s. Liczba 120 wskazuje nam grubość włosa (włókna), z którego przędzona jest nić, wykorzystana do utkania danego materiału. 120’s ma grubość włosa w przedziale 17.26 – 17.75 mikrometra. Im wyższa liczba, występująca po oznaczeniu Super, tym nić jest cieńsza, a tkanina delikatniejsza i niestety najczęściej bardziej podatna na przetarcia i zagniecenia. W praktyce do codziennego użytkowania lepiej wybrać materiały z przedziału 110-150, wszystkie wyższe numery będą zbyt delikatne i polecane do użytku mniej regularnego, na specjalne okazje.

Podszewki

Mniej widoczną, ale również ważną częścią garnituru jest podszewka. Jest to wewnętrzny element marynarki, który powoduje że marynarka lepiej się układa, mniej gniecie i jest cieplejsza. Podszewka może być wykonana z materiału naturalnego lub syntetycznego. Naturalne podszewki, głównie jedwabne, są wygodne i delikatne, dobrze oddychają i dają poczucie luksusu. Są dosyć drogie i bardzo delikatne w dotyku. Z podszewek syntetycznych wymienić trzeba wiskozę, wytwarzaną z celulozy (głównie z drzew iglastych), lekką i oddychającą tkaninę często stosowaną w garniturach letnich. Podszewki wiskozowe są miękkie i subtelne w wyglądzie. Do tej grupy podszewek możemy zaliczyć również tkaniny poliestrowe, które są bardzo trwałe, jednak nie przepuszczają powietrza i mogą powodować nadmierne pocenie.

W Hegg używamy podszewek jedwabnych i wiskozowych, posiadamy duży wybór kolorów i wzorów, które spełniają oczekiwania naszych najbardziej wymagających klientów.